 |
 |
|
 |
 |
Utställningshelg i Herrfallet.
I helgen var vi i Herrfallet utanför Arboga på ISF:s utställning i två dagar. Det var en väldigt trevlig helg. Vi åkte dit redan på fredagseftermiddagen och installerade oss i den stugen vi hade hyrt. På kvällen var det mingel med snittar och vin vid dansbanan.
På lördagen var det Doris och James som skulle ställas ut. Pelle och Annika kom på lördagsmorgonen med James. James tävlade i öppen I klassen och blev oplacerad. Doris blev 4:a med CK i sin klass.
På söndagen var det Kalles tur att ställas ut samt Doris även den dagen. Inte heller Kalle blev placerad. Doris blev oplacerad men fick ett CK.
Ormbett! Vi har hållit på med att renovera huset (målat och nya golv i vardagsrum och hall) på semsetern. För att komma ifrån några dagar och "vila upp oss" åkte vi på en tredagars kryssning till Riga förra helgen. På den andra dagen ringde hundvakten. Direkt när jag såg vem som ringde förstod jag att något hade hänt. Den första tanken var att Moa åter igen hade blivit sjuk, hon har ju varit lite krasslig under våren med en infekterad njure som har "spökat". Det var dock inte Moa den här gången. Hundvkaten hade varit ute med Lillebror och Kalle och han hörde att någon av dem skrek till. Han hörde sedan ett märkligt ljud som lät som en katt som fräste. Han gick fram och tittade och vid vägkanten låg en huggorm i huggställning. Hundvakten var osäker på vem av hundarna som blivit biten, om ens någon hade blivit det. Lillebror var dock lite märklig tyckte han, han flämtade och var lite orolig. Det syntes ingen svullnad någonstans på honom eller något tecken på att han blivit huggen av ormen. Vi bestämde att han skulle avvakte och se. Tre timmar senar ringde han igen. Då hade han upptäckt att Lillebrors ena bakben var dubbelt så tjockt som det andra. Han ringde våran veterinär och fick komma dit genast. Lillebror fick två sprutor, cortison och antibiotika. Lillebror är nu på bättringsvägen. Bakbenet svullnade till tre gånger sin tjocklek, men nu har det vänt och svullnaden börjar gå tillbaka. Det är ju alltid typiskt att något sådant ska hända när man själv för en gångs skull är bortrest!
Semester!
Så var det äntligen semester med lata dagar i trädgårdsstolarna!
Vi har även hunnit vara kulturella och varit vid Bodaviken och beskådat sandkulpturer. Skulpturerna är gjorda i sand och Kalle och Doris tyckte bäst om den som föreställde en massa vargar.
Kalle och James
Kalle, Doris och Lasse beskådar sandskulptur
Kalle och Doris
Sandskulptur föreställande vargar
Hundträning i Folkparken.
Igår hade vid ett hundträningspass inne i Folkparken i Norrköping samt gick en promenad ivårt Industrilandskap med våra hundar. I parken tyckte Doris det fanns mycket konstigt att titta på. Det var ungdomar som spelade volly-boll och andra som åkte skateboard, och andra mycket konstiga saker tyckte Doris.
På vår promenad gick vi i branta spiraltrappor av enbart galler samt gick på små broar och gallergolv med forsande vatten under. Doris var i början tveksam till att detta var något man kunde gå på, men vågade matte så vågade också Doris. Doris fick hoppa på bänkar och gå balansgång. Det var väldigt nytta övningar som jag tror stärkte Doris självförtroende.
Vi avslutade kvällen med ett litet lydnadspass i parken. Efter denna kväll var Doris helt utslagen. Hon var "stentrött" ett helt dygn efteråt.
Doris tränar "ställande" i parken.
Efter den här kvällens träningspass var Doris så trött att hon låg på rygg och somnade.
Nu har även midsommar passerat med mera sol och flera lata dagar. Vi har hunnit med en del sedan jag sist skrev.
Doris har varit på två utställningar, den 6 juni i Norrköping och den 19 juni i Jönköping. Båda utställningarna slutade med en slät 1:a.
Vi har också hunnit med att ha två kurstillfällen på nya kursen med Monica. Vi fortsätter att träna in övningar med klicker. Vi har också gjort spår och "minisökruta". Doris fullkomligt älskar att gå på kurs och lära sig saker.
Soliga lata dagar!
Efter att jag jobbat 11 dagar i streck fick jag äntligen lite ledigt, hela tre dagar i rad. Ledigheten var tänkt att bara användas till att ha det lungt och skönt och få vila upp sig. När sedan vädergudarna visade sig från sin bästa sida och bjöd på sol och värme var det bara till att leta fram den gamla hederliga tältsängen för att lägga sig i solen och försökta skaffa sig en solbränna. Det var bara det att det var flera än jag som var spekulanter på att ligga i tältsängen och gotta sig i solen. Det var först till kvarn som gällde, och jag förlorade!
Så har det äntligen blivit vår i Östergötland! Det har även inneburit kursavslutning på klickerkursen. Den har varit så rolig och Doris har gjort stora framsteg. Ingen av oss kursdeltagare ville att kursen skulle sluta, så vi har nu bestämt att fortsätta och träffas sex gånger till under sommaren och hösten med vår intruktör Monica.
I lördags blev det även en tur till Nyköpings brukshundsklubb med Doris och lite Rally-lydnad. Det var första gången hon provade det. Där blev även en hel del prat om freestyle, vilket jag tycker låter väldigt roligt. Vi får se om det blir någon sådan kurs till hösten.
Här händer för tillfället inte så mycket, men ändå är det fullt upp båda dagar och kvällar så man inte ens hinner uppdatera hemsidan!
Jag har fortsatt den jätteroliga kursen med Doris. Allt vi lär hundarna grundas på klickerinlärning. Doris älskar att gå på kurs, och även jag som tidigare inte varit road av lydnadsträning tycker det är jättekul. Vi lär in allt från vanlig vardagslydnad till partytrix. Doris startade kursen på med noll kunskap. Nu efter fem kurtillfällen och lite träning hemma har hon lärt sig en massa saker. Nu har vi bara avslutningsträffen kvar och då ska vi ha en liten tävling ekipagen emellan.
Jag har även varit på utställning i Västerås med Kalle och Doris. Det blev inget vidare resultat, 2:or på båda, så jag kunde lika gärna ha stannat hemma. De fick i alla fall lite utställningsträning, man får se det så.
Strandfynd!
På påskaftonen gick jag en "strandpromenad" på en stig utmed Bråviken lite nedanför där vi bor. Plötsligt stelnade Kalle till och fick en jättelång hals och stod och stirrade mot vattenbrynet. Jag titta ditåt men såg bara några snödrivor som låg i strandkanten. Jag sa till Kalle att det var inte någon svan han såg utan bara en snöhög. Kalle fortsatte stirra och gick sakta framåt. Något började röra sig ibland de stora stenarna vid standen. Då såg jag vad det var som Kalle hade upptäckt. En gråsälskuting! Den var så himla söt och jag blev genast orolig att det var något fel på den eller att den var övergiven. Vi lät sälen vara och gick hem, fast jag helst ville ta den med mig. Senare på eftermiddagen följde Lasse med tillbaka och sälungen låg fortfarande kvar på samma ställe. Jag hade en idé om att ta med den hem och "rädda" den. Vi besämde att förts ta reda på fakta om sälar så vi gick hem och sökte på internet. Där fanns svaret. När sälungen enligt mamman är färdigdiad överger hon ungen. Ungen ligger efter det stilla på samma plats, utan att äta, i 1-2 veckor innan hungern till slut får den att våga dyka ner i vattnet.
Idag på Annandag Påsk var jag tillbaka och letade efter sälungen, men den fanns inte lägre kvar på stranden. Troligen tyckte den det blev för mycket spring runt den och beslutade sig för att det var tryggare i vattnet.
Lite av varje.
UTSTÄLLNING I ÄLVSJÖ Jag har glömt att anmäla till Älvsjöutställningen! Jag var helt övertygad om att jag hade anmält, hade till och med skrivit upp i kalandern att jag hade gjort det. När det inte kom några nummerlappar med posten började jag kolla upp saken. Jag hittade inte någon notering på kontoutdraget som stämde överens med anmälningsavgiften. Vid närmare koll per telefon blev jag upplyst om att jag inte hade anmält någon hund till utställningen. Snöpligt!
MOA SJUK IGEN Igår fick Moa feber igen och såg "vissen" ut. Efter kontakt med veterinären fick hon åter igen en långkur med penicillin. Det blir tredje kuren hon får. Det är inflammationen i njurarna som inte vill ge med sig. Hon svarar snabbt på medicinen och verkar inte må dåligt av den. Hon är redan mycket piggare idag. Vi får se hur längde det går, hon kan ju inte hålla på och äta penicillin hela tiden.
KURS MED KLICKERTRÄNING Nu till något roligare. Nämligen kursen som jag går med Doris. Vi får lära hundarn allt möjligt kul med hjälp av klicker. Det är superkul tycker både Doris och jag! Doris tycker att jag helt plötsligt blivit världens roligaste matte som hittar på kul saker att göra. Hon är så glad, hon bara skriker rakt ut av glädje när hon ser att jag vaknar på morgonen. Det är roligt att bli så uppskattad!
Födelsedagsvecka Den här veckan har vi födelsedagsvecka på Rödkrokens kennel. Den 17/3 fyller D-kullen 2 år. Den 19/3 fyller B-kullen 6 år. Den 19/3 fyller mormor och mamma Moa 10 år.
GRATTIS TILL ALLA PÅ FÖDELSEDAGEN!
Nu var det ett tag sedan jag uppdaterade bloggen. Lite har hänt sedan sist bl.a. har vi varit på ISF:s utställning i Vingåker den 6-7 mars. Det var bara unghundarna Kalle, Doris och James som var anmälda. Det gick inte bra för någon av dem. Inga placeringar, men kritiken var bra. Det var väldigt roligt att få träffa James och se att han hade anpassat sig så bra med sin nya familj. Det syntes väldigt tydligt hur han riktigt visade att "jag är med dom" och gjorde inte mycket väsen att att få träffa mig. Det kändes jättebra.
Jag har också börjat på en kurs med Doris. Det är en specialkomponerad kurs där vi som kursdeltagare fått komma med förslag på vad vi vill lära oss. Vi är sju deltare på kursen. Vi har haft en träff och där började vi med att lära klickerträning. Jag har nu i ett par dagar hållit på och "klickat in" Doris. Vi har som läxa till nästa gång att hunden ska kunna putta omkull en flaska som står på marken med hjälp av klickern. Vi får se hur det går.
Nisse är på besök. Idag kom Nisse, Rödkrokens Dirty Harry, på besök. Han ska bo hos oss till på torsdag 4/3 för hans familj har åkt till Skottland för att fira husses 50-årsdag. GRATTIS FRÅN RÖDKROKENS KENNEL!
Nisse i trädgården.
Snö, snö och mera snö.
Nu har vi ca 1 meter snö i skogen. Skogsrundorna med hundarna blir kortare och kortare. Vi har en liten "reservrunda" i skogen bakom vårat hus. En liten runda vi brukar använda om hundarna måste rastas men man inte har tid just då med en längre promenad. Den lilla rundan försöker vi nu hela tiden ha upptrampad så man har någonstans att låta hundarna springa lösa. Det tar bara ca 10 minuter att gå runt den slingan. Annars har vi nu bara stora landvägen att gå på, och hur kul är det.
Hundarna är understimulerad och vi har börjat få ägna oss åt inomhuslekar med dem. Vi har tagit upp den gamla klassikern leta-efter-godis-i-huset-leken. Den är väldigt populär.
Hundarna trivs trots allt, de älskar ju snön och de roliga lekarna inomhus, så just nu tycker de livet är toppen.
Glädjande HD-resultat.
Nu har vi röntgat våra unghundar med bra resultat:
Rödkrokens Double O Seven " James" = B
Rödkrokens De Lux "Kalle" = B
Rödkrokens Double Passion = A
James har flyttat till Stockholm. Idag har Annicka, Pelle och "Dante" Rödkrokens Dream Team varit på besök. Det slutade med att de tog James med sig hem till Stockholm. De ville gärna prova hur det är att ha två hundar. Fungerar det bra vill de behålla honom.
GRILLSÄSONG!
Vi är tokiga i att grilla så därför beslöt vi att det var dags att börja årets grillsäsong i lördags. Det var bara att trotsa kyla och snö. Det blev kalkonfilé på årets grillpremiär och till det en potatisgratäng.
Lasse passade på att smygfotografera grillmästaren genom fönstret.
I helgen har det också blivit några härliga hundpromenader i vintersolen.
Hundarna i skogen 31 januari 2010.
Hundpromenad 31 januari 2010.
I dag har vi provat på att gå på Bråvikens is. Det var med blandade känslor. Det är inte varje år isen lägger sig i Bråviken, och om den gör det så är det sällan den hinner bli så tjock och stadig så man vågar sig ut på den. Farleden för fartygen som ska in till Norrköpings går rakt utanför där vi bor.
Några av hundarna, samt även jag själv, tyckte det var bäst att hålla sig inne vid strandkanten mendan andra tyckte det var jätte härligt att sträcka ut i full galopp på isen.
Lillebror och James myste i strandkanten.
Alice i full galopp på isen
Det nya året har inte börjat så bra. Moa blev lite "halvsjuk" under jul- och nyårshelgen. Det verkade inte så allvarligt, hon var lite trött och hängig mest.
Hon blev sedan sakta sämre och i helgen som gick blev hon väldigt mycket sämre. Hon fick feber och tappade aptitet. Vi fick inte tid hos något veterinär förrän i måndags och då såg hon döende ut. Vi var helt övertygade om att vi skulle komma att mista henne.
Det visade sig att hon troligen hade drabbats av nefrit (inflammation i en njure). Hon fick några injektioner och en penicillinkur. Redan efter några timmar inträdde in märkbar förbättring. Hon ville till och med ha lite mat på kvällen. Hon har sedan blivit allt bättre i veckan och nu är hon sitt gamla vanliga jag igen.
Det känns helt underbart att hon verkar tillfriskna. Vi får hoppas att det håller i sig även efter att medicinkuren är över.
Då var båda jul- och nyårshelgen avklarade och vi kan se frammåt mot ett nytt spännande år. Det har varit sköna lediga dagar unde helgerna med mycket snö och härliga hundpromenader.
Det kommer inte att hände så mycket på kenneln under det här året. Vi planerar inga valpar i år.
Vi kommer att åka på en del utställningar, men har ännu inte bestämt oss för vilka. Ska väl ta och sätta oss med kalendern och fundera lite över det.
Vad underbart det är med snö! Så skönt att för en tid slippa lervällingen innomhus. Hundarna har vinterbadat sig själv genom att rulla sig i snön så även de är rena och fina.
Idag har jag försökt att vara ute och fotografera lite vackra vinterbilder. Jag är så himla dålig på att komma ihåg att ta kameran med mig ut, men idag lyckades det.
Idag är det Lucia och äntligen kom det lite snö i Kolmården. Ungefär 1 cm har det kommit, men fullt tillräckligt för att göra hundarna överlyckliga.
Idag gick ett synnerligen ovanligt Luciatåg i Kolmården.
Att vara med i ett Luciatåg är inget för Moa. Hon vill hellre bra gå i skogen i nysnön.
Regn och grått, lera i massor och ännu mera regn. Ja, ni vet alla som har hund hur meningslöst det känns att städa när det ser ut som en leråker utanför ytterdörren. Men hundarna tycks trivas som aldrig förr. Det finns ingen tjäle i marken så det går utmärkt att gräva stora gropar i trädgården. Jag väntar på att få ta några fina bilder på hundar som springer omkring i knistrande snö, men alla foton blir bara en grå tråkig massa.
Det blir tyvärr inget "Stora Stockholm" för oss i år. Jag håller på med en vidarutbildning i jobbet och måste åka till Uppsala samma dag som settrarna ska ställas ut.
Nu börjar vi komma i gång med vår nya hemsida, men den är ännu under uppbyggnad.
Den gamla hemsidan kommer så småning om att stängas ned och den gamla bloggen kommer vi inte heller att använda.
Den här hemsidan är inte lika proffsig som den gamla som var gjord, och sköttes av ett proffs. Förhoppningarna är dock att den ska uppdateras oftare och vara mer aktuell än den gamla eftersom vi nu kan göra allt arbete med den själva.
Varken jag eller Lasse har några egentliga kunskaper i ämnet, men vi gör så gott vi kan, och i det här utförandet är det ganska enkelt.
|
|
 |
|
|
|